Instalki: Jak przyśpieszyć działanie Windows cz.2
Jak przyśpieszyć działanie Windows?
Rejestr systemu Windows
Rejestr systemu windows to taka centralna baza wszystkich paramterów komputera, począwszy od konfiguracji sprzętowej, oprogramowania skończywszy na programach jakie zainstalował użytkownik. Ręczna edycja rejestru jest możliwa poprzez wpisanie w uruchom regedit. Wtedy uruchomi nam się okno edycji wszystkich paramterów. Rejestr jest bardzo skomplikowany dlatego omówienie go szczegółowo pozostawię na jeden z następnych artykułów.
Aby przyspieszyć pracę komputera musimy pozbyć się błędnych wpisów w rejestrze, które powstają podczas używania systemu, instalowania, odinstalowywania i używania programów użytkownika. Bardzo często błędy powodują programy odinstalowujące oprogramowanie, ponieważ nie otrzymają od systemu zgodny na edycję rejestru, lub są błędnie napisane.
Edycję rejestru wykonaym również przez program WinUtilities. Uruchamiamy program, następnie wybieramy w zakładce Modules Clean Up & Repair następnie Registry Cleaner. W oknie, które się pokaże klikamy next, następne okno pokazuje jakie paramtery są wyszukiwane (zostawiamy tak jak jest) i klikamy next. Po skanowaniu program pokaże nam wszystkie błędne wpisy i poprosi o wykonanie na nich akcji usunięcia wraz z utworzeniem kopii bezpieczeństwa.
Usuwanie śmieci
Teraz zajmiemy się kolejnym etapem przyśpieszania komputera, usuwaniem zbędnych plików z dysku twardego. Zbędne obciążenie dysku powoduje dłuższe analizowanie jego plików oraz ich uruchamianie. Dlatego warto na system windows wydzielić osobną partycję, o którą wyjątkowo dbamy. Zbędne pliki trzeba usunąć przede wszystkim z kosza, oraz folderów TEMP na dyskach. Do usuwania śmieci polecam program Odkurzacz, polskich programistów, których świetnie analizuje dyski w celu znalezienia plików zbędnych. Szczegółowa analiza tego programu jest zaskakująca usuwa pliki języków, które nie są używane, nieaktualne skróty do programów, puste foldery itd. Odkurzacz jest bardzo prosty w obsłudze instalujemy program i klikamy start, następnie usuwamy pliki. Gdy pierwszy raz uruchmiłem program na moim komputerze, znalazłem blisko 1500MB zbędnych plików.
Defragmentacja dysku twardego
Teraz najdłuższy etap przyśpieszania systemu. Defragmentacja dysku. Pliki na dysku układane są na powierzchni "obok siebie" ale gdy usuwamy plik z początku dysku pozostawiamy wolne miejsce i przy zapisie innego pliku to miejsce jest zajmowane poprzez fragment lub całość pliku. Dlatego po pewnym czasie pliki na dysku są bardzo porozrzucane i pofragmentowane, system próbując odczytać dany plik musi łączyć ze sobą te fragmenty co wydłuża cały proces.
Defragmentację dysku można przeprowadzić poprzez kliknięcie na dysku prawym przyciskiem myszy wybranie opcji właściwości, następnie zakładka narzędzia i tam defragmentacja. Defragmentacja to dość długi proces, ale warto go przeprowadzić np. w nocy kiedy śpimy. Pliki zostaną poprzenoszone na początek dysku tak aby fragmenty plików były obok siebie.
Jak przyśpieszyć system Windows w kliku krokach
A więc co powoduje opóźnienia w działaniu systemu? Przede wszystkim zbędne programy, które działają w tle systemu i zabierają zasoby. Warto sprawdzić system dokładnie programami antywirusowymi, ponieważ te aplikacje są tworzone po to aby utrudnić nam prace. Warto zwrócić również uwagę na system plików na dysku twardym a także rejestr systemu, oczyszczanie dysku i rejestru ze śmieci warto przeprowadzić programami takimi jak WinUtilities czy Odkurzacz. Aplikacje te dokładnie przeprwadzą analizę plików i usuną zbędne. Ostatni etap to defragmentacja dysku, tak aby system szybko odnajdywał pliki, które w danej chwili są mu niezbędne.
Dodaj komentarz
Rejestracja użytkownika
Logowanie użytkownika